Słońce, a nasz organizm.

słońce foever flpp

Tyle słońca w całym mieście…

Każdy z nas uwielbia słoneczną pogodę, aż chce się wyjść z domu. Warto jednak pamiętać o tym aby przygotować nasz organizm na takie wyjścia. Poniżej kilka uniwersalnych rad, które są ważne w szczególności w czasach, gdy nad naszymi głowami pojawiła się tzw. dziura ozonowa:

  • Jeszcze przed wyjazdem na wakacje zadbajmy o dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości witaminy C i witaminy A (najlepiej w jej pierwotnej postaci beta-karotenu). Nasza żywność powinna być bogata w tzw. antyutleniacze.
  • Wszystkie rodzaje promieniowania UV (UVA, UVB i UVC), emitowanego przez słońce, działają najsilniej w godzinach między 10.00 a 14.00. W tym czasie nie należy się opalać, gdyż przynosi to więcej szkody niż pożytku. Uwaga ta dotyczy zwłaszcza dzieci!
  • Nie należy postrzegać słońca wyłącznie jako wroga. Pamiętajmy, że pod wpływem jego promieniowania w skórze powstaje witamina D – gwarant zdrowia naszych kości i urody naszej skóry. Promieniowanie słoneczne działa również antystresowo, antydepresyjnie i stymulująco na wiele gruczołów wydzielania wewnętrznego. Aby skorzystać z tego życiodajnego źródła, wystarczy jednak nie więcej niż 20 minut ekspozycji słonecznej dziennie. Jeśli zamierzamy przebywać dłużej w jego promieniach to zawsze używajmy filtrów ochronnych!
  • Noszone latem cienkie ubranie nie stanowi zabezpieczenia przed szkodliwym promieniowaniem UV. Aloesowa Emulsja do Opalania powinna być używana na całe ciało tuż po porannej kąpieli, a nie dopiero po przyjściu na plażę.
  • Podczas przebywania w ostrych promieniach słońca należy chronić oczy i głowę.
  • Po wyjściu z kąpieli powinno się uzupełnić warstwę ochronną np. Aloesową Emulsją do Opalania.
  • Trzeba pamiętać o tym, że specyfiki ochronne, takie jak Aloesowa Emulsja do Opalania, zapobiegają tylko niektórym skutkom działania promieni słonecznych. Nigdy nie należy przesadzać z ekspozycją słoneczną i trzeba koniecznie przerwać ją w momencie, gdy poczujemy zmęczenie, ból głowy lub inne dolegliwości.

Słońce w rozsądnych dawkach dodaje życia, ale w zbyt dużych – sprzyja procesom starzenia się organizmu!

Ten wpis został opublikowany w kategorii Rodzina, Zdrowie i uroda, Życie codzienne i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>