Zmarszczki – przyczyny oraz ich zwalczanie.

Zmarszczki są zagięciami i deformacjami skóry pojawiającymi się w miarę starzenia. Wraz z upływem lat skóra traci elastyczność, co powoduje powstawanie linii lub drobnych rys, które później stają się zmarszczkami.

Główne przyczyny:

Kiedy starzejemy się gruczoły potowe i łojowe, które dostarczały skórze wilgoci oraz tłuszczu, zużywają się i stopniowo przestają pracować. Powoduje to, że skóra traci swoją elastyczność i wilgotność. W efekcie staje się wysuszona i pojawiają się na niej załamania. Zaczyna także tracić kolagen, który utrzymuje skórę twarzy i ciała w dobrej kondycji. Brak kolagenu powoduje zwiotczenie tkanek, podwójne podbródki, zmarszczki na szyi, wokół ust, wokół oczu („kurze łapki”), worki pod oczami itp.

Niszczenie kolagenu i innych tkanek spowodowane jest obecnością wolnych rodników, produkowanych przeważnie działaniem słońca, smogu i niekorzystnego wpływu środowiska.

Główne przyczyny zmarszczek:

 • brak wilgotności (odwodnienie);
 • tworzenie wolnych rodników, które utleniają tkanki pod wpływem promieni słonecznych (UV) najsilniejszych pomiędzy godziną 11.00 a 15.00;
 • smog i suche, niszczące środowisko;
 • mimika twarzy;
 • zmarszczki powoduje także szorstka powierzchnia poszewki na poduszkę;
 • brak witamin A, B, C, E i minerałów.

Proponowane leczenie (jak zwalczać zmarszczki):

 • unikać nadmiernego opalania; wg dra Stephena Kurtina jest to najlepszy sposób zapobiegania zmarczczkom;
 • chronić twarz kremami z filtrem przeciwsłonecznym;
 • nosić okulary przeciwsłoneczne z dużymi szkłami, by nie dopuścić do padania promieni na skórę wokół oczu;
 • pić duże ilości wody, a także sok aloesowy, by nawilżać skórę;
 • przyjmować multiminerały i witaminyA, B, C i E. Beta-karoten (prowitamina A) i  witaminy C, E są bardzo skuteczne w unieszkodliwianiu wolnych rodników;
 • używać poduszki z miękkiego włókna lub spać na wznak; starać się unikać skurczów mimicznych;
 •  masować dłońmi łagodnie przez około 2 minuty każdą część twarzy, aby pobudzić krążenie;
 • używać kremów nawilżających;
 • przyczynę pogorszenia się stanu skóry upatruje się w redukcji pewnych hormonów; biorących udział w transporcie tłuszczów do komórek przez odpowiednie gruczoły.

Powoduje to utratę równowagi tych tłuszczów częściowo jest to skutkiem obecności wolnych rodników w komórkach, gruczołach i tkankach w całym organizmie.

Nawodnienie i zmiana skóry!

PEELING (usunięcie wierzchniej warstwy skóry)

Istnieją substancje, jak fenol i jego pochodne, których używa się do zdejmowania lub usuwania wierzchniej warstwy skóry (uszkodzonej i pomarszczonej). Leczenie to powoduje

w większości przypadków całkowitą zmianę skóry na twarzy, eliminując albo zmniejszając zmarszczki i blizny. Może spowodować skazy skóry.

Istnieją także mniej szkodliwe substancje, które wolniej usuwają wierzchnią warstwę skóry np.: retinol i retin-A. Produkt ten jest również  skuteczny w walce z trądzikiem. Rezultaty tego leczenia przychodzą wolniej, lecz jest ono bezpieczniejsze.

AHA Alfa-hydroksykwasy

Obecnie zostały odkryte inne serie chemicznych środków złuszczających (peeling) i silne środki nawadniające jak alfa-hydroksykwasy. Kwasy te  łączone (w zależności od producenta) z innymi składnikami, np. Aloe vera, aby uzyskać inną charakterystykę. Przykładem takiego typu kwasu jest kwas glikolowy.

Produkty te usuwają martwe komórki naskórka, a ponadto nawadniają skórę. Przy stałym używaniu dokonują one dużych zmian w wyglądzie skóry odnawiając i odmładzając ją. Najlepsze produkty wytwarzane są z kwasów pochodzących z naturalnych źródeł jakimi są owoce. Najlepszą kombinacją jest połączenie tych kwasów z miąższem aloesowym, ponieważ aloes wnika głęboko odbudowywując komórki skóry i eliminując ewentualne podrażnienia.

Proponowane dawkowanie dla dorosłego (70 kg wagi)

Ważne składniki

Dawkowanie

Uwagi

1. Zestaw pielęgnacyjny do twarzy: mleczko oczyszczające, maseczka, tonik nawilżający, aktywator aloesowy, krem nawilżający, krem na noc. Na rynku jest dostępnych kilka marek tych produktów. Należy ich używać codziennie zgodnie z zaleceniami.

2. Emulsja do opalania z Aloe vera. Należy chronić twarz zawsze, kiedy jest ona wystawiona na słońce, bezpośrednio lub pośrednio, dłużej niż 10 minut (promienie słoneczne są najsilniejsze między 11.00 a 15.00).

3. Peeling lub środek złuszczający na bazie kwasów owocowych AHA (alfa-hydroksykwasy)

4. Aloe vera sok lub nektar

90 do 180 g dziennie:

60 g przed każdym posiłkiem

Pij ten sok z dużą ilością wody. Doskonale nawilża skórę.

Proponowane witaminy i minerały (przyjmowane codziennie z posiłkami)

Witaminy

A – 10 000 j.m. lub Beta-karoten – 6 mg

B -kompleks – 350 mg

C – 350 do 500 mg

E – 600 j.m.

Minerały

Selen – 0.200 mg

Cynk – 30 mg

Ten wpis został opublikowany w kategorii Rodzina, Zdrowie i uroda, Życie codzienne i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>