Odżywianie – ciekawostki :-)

Wybierz sobie przyjaciela na całe życie…
Hit stulecia! Na butelkach i puszkach coli pojawiły się imiona. Niektórych jednak zabrakło. Życzliwie podpowiadamy które to: Cukrzyca, Rak, Miażdżyca, Wieńcówka… Może jeszcze coś dopiszecie? :)

Warto wiedzieć… (z serii podkradzione:)
„Dobre…Stopień kwasowości chemicy oznaczają w skali pH. Czysta woda – odczyn neutralny – ma pH 7. Wszystko o niższym pH jest kwaśne, ale o ile pH nie spadnie poniżej 5,2, jest w miarę bezpieczne dla zębów. Jak na tej skali wygląda cola? Według pomiarów amerykańskiego stowarzyszenia dentystów – pH 2,63. Czysty kwas. Nie lepiej zresztą ma się sprawa z wodą gazowaną – ph w okolicach 3,5. Cola (i kilka innych podobnych napojów) zdaje się być przyrządzana tak, by jak najbardziej osłabić zęby. Oprócz cukru i kwasu węglowego w ich składzie znajdziemy w końcu również – stosowany jako środek – nomen omen – zakwaszający – kwas fosforowy. Ta sama substancja jest używana przez stomatologów do trawienia szkliwa przed wstawieniem wypełnień kompozytowych.”
Podziękowania dla Kariny S.

Pomysł na letnie dni!
Woda z prawdziwymi witaminami :)
REAL vitamin water.
(Thanks to The Farmacy for the photo!)

Czy Twój zegar biologiczny też tak działa?
Bierzecie takie rzeczy pod uwagę planując dzień (i treningi)?

„10 największych koncernów spożywczych kontroluje połowę sprzedaży żywności na świecie. Zaś 3/4 żywności sprzedawanej na świecie to żywność wysoko przetworzona, odpowiedzialna za epidemię chorób dietozależnych”

Przemysł spożywczy w niewystarczającym stopniu jest obwiniany za epidemię nadwagi, otyłości i chorób dietozależnych.

Dziś przypominamy artykuł, który w zeszłym roku ukazał się w czasopiśmie medycznym „The Public Library of Science Medicine – PLoS Medicine”. Autorka zwraca w nim uwagę, że za nasze choroby najbardziej obwiniamy przemysł tytoniowy, alkoholowy oraz farmaceutyczny. Opinia publiczna nie jest jednak tak sroga w stosunku do wielkich koncernów spożywczych. Tymczasem to właśnie one kontrolują, co jedzą ludzie i po części „doprowadzają do tego, że 1 mld ludzi na świecie głoduje, a 2 mld mają nadwagę bądź otyłość”.

Co więcej, wiele dużych firm spożywczych sponsoruje naukowe organizacje żywieniowe, prozdrowotne inicjatywy żywieniowe, jak również badania na temat żywienia, co ma na celu „zmiękczenie” ich wizerunku.

Zwracają na to uwagę znani ze swojej krytyki przemysłu spożywczego eksperci, tacy jak prof. Marion Nestle z New York University czy prof. David Stuckler z Cambrdige University. Dodają również, że promocja zdrowia przez te koncerny nie jest opłacalna – ponieważ zdrowe produkty przynoszą zdecydowanie mniejsze zyski. Piszą też o roli rządów, które w większości państw przymykają oko na niekorzystny wpływ wielkich koncernów na zdrowie obywateli, ponieważ część z tych koncernów wywiera bezpośrednią kontrolę nad rządami.

Pamiętajmy, że 10 największych koncernów spożywczych kontroluje połowę sprzedaży żywności na świecie! Zaś 3/4 żywności sprzedawanej na świecie to żywność wysoko przetworzona, odpowiedzialna za epidemię chorób dietozależnych.

 

Z serii dietetyka na wesoło;)
Szukasz sposobu na szybki i bezwysiłkowy efekt ? :))) genialne!

Jesteś tym co jesz!

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Rodzina, Zdrowie i uroda, Życie codzienne i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>