Wykłady lekarskie cz.1

JAK OPÓŹNIĆ EFEKT STARZENIA SIĘ
na podst. wykładu dr Grażyny Kolomyjskiej – gerontologa

Starość to etap biologiczny i nieuchronny dla każdego z nas. Jednak od nas samych zależy jaka będzie, czy będzie bierna czy czynna. Można temu zapobiegać, aby oceniano nas na mniej lat niż mamy w rzeczywistości. Jak?
Przede wszystkim ruch i odpowiednia dieta to podstawa dobrego i zdrowego stylu życia, który zapewni Ci dobre samopoczucie nawet w okresie dojrzałym. Musimy się mobilizować – nawet pod przymusem – aby osiągnąć sprawność psycho-fizyczną. Nasze ciało potrzebuje składników odżywczych. Istotny jest sen po 22.00 godz. bez stresu , za to z wyciszeniem i zrelaksowaniem.

A teraz trochę o potrzebach żołądka. Wiemy na ogół co musimy jeść zdrowego, ale nie wiemy niektórych rzeczy :

 • jeżeli chcemy jeść błonnik, nie nadużywajmy go, ponieważ spożywanie go w nadmiarze wyprowadza z organizmu magnez, cynk, żelazo, których mamy i tak mało. Jedzmy 2-3 łyżki dziennie – to absolutnie wystarczy.
 • tłuszcze zwierzęce trzeba zastąpić roślinnymi a najlepiej tzw. OMEGA 3, które są w tłustych rybach – są silnym antyoksydantem, regulującym metabolizm i przeciwdziałającym powstawaniu miażdżycy, nowotworów i udarów związanych ze starością. Tłuszcz i białko zwierzęce:
  - wypłukuje wapń i tworzy wolne rodniki,
  -wypłukuje cynk, miedź, wapń i tworzy w jelitach złogi i kamienie kałowe.
 • wprowadźmy oliwę z oliwek tłoczoną na zimno – chroni przed miażdżycą.
 • zamiast czystego alkoholu , spożywajmy piwo lub czerwone wino
 • wprowadźmy do diety soje – zawiera bardzo ważny składnik /genesteine/, która w głównej mierze przeciwdziała nowotworom sutka i prostaty, zapobiega zatorom, menopauza przechodzi u kobiet łagodniej, reguluje poziom insuliny co zapobiega starczej cukrzycy, białko sojowe zabezpiecza przed utratą wapnia, opada zły cholesterol.
 • przemiana materii spada z wiekiem, zatem jeśli chcemy się odchudzać zadbajmy o oto w wieku młodym. Między 40-70 rokiem życia spada 0 30-40% przemiana materii.

To wszystko możemy sobie zapewnić jedząc produkty FLP : odżywkę LITE, tabletki Nature-Min, mleczko pszczele, miąższ Aloe Vera, kapsułki OMEGA 3.

 

Witamina C w naszym organizmie
wykład
dr Jerzy Manasterski – laryngolog

Witamina C jest potrzebna w organizmie to wszyscy wiedzą , ale dla

 • osób palących,
 • kobiet używających środków antykoncepcyjnych,
 • osób po leczeniach infekcyjnych

niedobór witaminy C jest dużo większy. Dlatego te osoby powinny przyjmować zwiększoną dawkę tej witaminy. Osoby używające aspiryny maja 3-krotnie większe wydalanie witaminy C z moczem. Powinni zażywać witaminę w małych dawkach ale co 3-4 godziny. W stanach zapalnych i infekcyjnych wit. C jest polecana, bo wpływa na metabolizm tkanki łącznej /wzmacnia ją przez co wzmacniają się naczynia krwionośne – poprawia się ich szczelność, a które łatwo ulegają w stanach zapalnych uszkodzeniu , stymuluje fibroplasty do biosyntezy substancji miedzykomórkowej tzn. że spaja wszystkie nasze komórki.

Kiedy NIE WOLNO brać wit. C
U osób w czasie radio lub chemio terapii w leczeniu nowotworów. Wiecie już że stymuluje ona tkankę łączną do produkcji kolagenu, co wiąże się ze spoistością naczyń, ale również zwiększa promieniowanie radioaktywne i doprowadziłoby to do dużego włóknienia tkanek.
MOŻNA podawać wit. C już po zakończeniu terapii.

Aloes podawany do jamy ustnej przyspiesza regeneracje nabłonka i likwiduje nieprawidłową florę bakteryjną, która bywa czasami przyczyną stanów zapalnych.
NALEŻY pić aloes, ale przytrzymać go w ustach tak, aby złączył się ze śliną, gdyż działa skuteczniej w dalszej części przewodu pokarmowego. Połykając aloes małymi dawkami, kilkakrotnie przepłukujemy gardło i przełyk łagodząc w ten sposób dolegliwości związane z zasychaniem, drapaniem i bólem w gardle.

Nie należy pić aloesu przy chorobie wątroby i woreczka żółciowego, gdyż zawiera bioaktywne substancje bardzo silnie pobudzające trzustkę.

Leczenie wrzodów można wspomóc pijąc aloes ale po skutecznym leczeniu farmakologicznym.

Mleczko Pszczele to dar natury , który działa odmładzająco i energetyzująco na organizm.
Powinni go zażywać wszyscy ci, którzy ciężko pracują, uczą się. Dla przewlekle chorych – po kuracji antybiotykami.
Użycie:

 • dzieci 3-4 letnie ½ tabl. dziennie,
 • dorośli – 1 tabl. na czczo pod język.

Terapia powinna trwać 3-4 tyg. Po czym należy zrobić przerwę.

 

NIEDOKRWISTOŚĆ
wykład dr Iwony Kredzielak-Manikowskiej – hematolog

Niedokrwistość to zmniejszenie poziomu liczby czerwonych ciałek i hemoglobiny poniżej wartości prawidłowych tzn. u kobiet hemoglobiną poniżej 12 gramaprocent, a u mężczyzn poniżej 14 gramaprocent, powinno być sygnałem ostrzegawczym.

Z czego wynika niedokrwistość – z niedoboru pierwiastków np. żelaza, wit. B12 , kwasu foliowego, co prowadzi z kolei do chorób wątroby, nerek, cukrzycy, nowotworów.

 • Niektóre objawy to zadyszka, kołatanie sera, bicie serca, zbytnia nerwowość – można by sądzić że to serce , a tu proszę może być zupełnie inaczej.
 • Zaparcia mogą doprowadzić do żylaków odbytu czyli hemoroidów, które mogą podkrawiać i dawać objawy niedokrwistości
 • Cukrzyca – nadmierny poziom glukozy we krwi powoduje zwiększoną prace nerek, żeby wydalić te glukoze do moczu, co z kolei powoduje cukromocz /filtrowany w kłębkach nerkowych powoduje ich twardnienie i zniszczenie, co prowadzi do niewydolności nerek.

Lekarze opracowali drogą skuteczną metodę leczenia , ale nie każdego na to stać. Niestety lekarze pierwszego kontaktu błędnie podchodzą do leczenia podając pacjentowi żelazo, kwas foliowy i wit.B12 – JEST TO ZŁE POSTĘPOWANIE.

 • Ciąża — zazwyczaj jest niedobór wszystkich minerałów i witamin , jest zatem zwiększone zapotrzebowanie na żelazo , kwas foliowy i wit. B12.


PRZYKŁADY:

 • alkoholik oczyszczając organizm  i pijąc aloes doprowadził do całkowitego wyleczenia organizmu z marskości wątroby, terapia trwała 6 miesięcy, dodatkowo dostawał zastrzyki z biostyminy.
 • grypa bez gorączki – wiemy ze nie powinno się obnizać gorączki ponizej 38, organizm sam się broni. U dziecka z przewlekłym zaziębieniem bez stanów gorączkowych podawano aloes do picia , po rozpoczęciu picia wystąpily stany podniesionej temperatury- znaczyło to ze organizm zaczął sam reagować i zaczęła wracać odporność organizmu.
 • wirusowe zapalenie wątroby – pacjentka została zarażona przy operacji wyrostka , pijąc aloes od 7 miesięcy wyeliminowała antygen HBS świadczący o czynnych wirusach typu B
 • białaczka — aloes wspomaga leczenie, dzięki temu podczas radio i chemio terapii nie dochodzi do infekcji / organizm osłabiony/ , pacjent pijący aloes podczas 4-miesięcznej kuracji , dostawał cystostatyki/uboczne ich działanie to niedokrwistość i małoplytkowość/ , nie potrzebował już więcej ilości przetoczenia krwi ani przetoczenia płytek
 • grzybica – przy stosowaniu cystostatyków dochodzi czasami do tego stanu w jamie ustnej i płucach—galaretka aloesowa doskonale pomaga w leczeniu/ oczywiście jeśli chodzi o pacjenta z prawidlową liczba krwinek białych/

Ten wpis został opublikowany w kategorii Rodzina, Zdrowie i uroda, Życie codzienne i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>